Jalahaavandite hindamine

Venoossete ja arteriaalsete jalahaavandite ravi ja hooldus on erinev.

Jalahaavandite hindamine

Hoolika anamneesi ja eelnevate haiguslugude uurimise tulemusena tuleb hinnata, kas tegu on arteriaalse või venoosse haavandiga. Haavandi asukoht ja väljanägemine, haavandi kujunemine ja teiste tegurite olemasolu tuleb üles tähendada. Tuleks läbi viia ABP rõhutest, et välistada tõsise arteriaalse seisundi olemasolu jäsemel, sest komperssioonravi kasutamine arteriaalse seisundiga jäsemel võib süvendada isheemilist seisundit ja jäset rohkem kahjustada1.

Venoossete jalahaavandite ravi ja hooldus

Astmeline kompressioonravi on venoossete jalahaavandite ravis kõige olulisem tegur. Saadaval on erinevaid kompressioonsidemete süsteeme, aga olulinie on, et nad tagaks astmelise rõhu alates pahkluust kuni põlveni2. Haavapuhastus võib kiirendada haavandi paranemist ja võimalik infektsioon peab saama korralikult ravitud3.

Arteriaalsete jalahaavandite ravi ja hooldus

Kui võimalik, siis arteriaalse haavandi ravi eesmärk on taastada jäseme verevarustus. Erinevalt venoossete jalahaavandite ravist pole kompressioonravi arteriaalse jalahaavandi korral näidustatud. Infektsiooni esinemise korral tuleb raviga kiiresti alustada, et vältida haavandi süvenemist. Haavapuhastus pole sobilik arteriaalse jalahaavandi korral, sest see võib süvendada isheemiat3.

Kirjandus:

  1. Clinical Practice Guidelines. The nursing management of patients with venous leg ulcers. Recommendations. Royal College of Nursing, 2006. Available to download at: http://www.library.nhs.uk. Accessed 16/10/07.
  2. Kunimoto B, Cooling M, Gulliver W, Houghton P, Orsted H, Sibbald RG. Best practices for the prevention and treatment of venous leg ulcers. Ostomy/Wound Man 2001;47(2):34-50
  3. Grey JE, Enoch S and Harding KG. ABC of Wound Healing: Venous and arterial leg ulcers. BMJ