Eksudaadiga haavade ravi

Haava eksudaat pole lihtsalt inertne vedelik – selle komponentide ja põhjuste arusaamine aitab parandada üldist haavahooldust1.

Mis on eksudaat?1

Haava eksudaat on vedelik, mis lekib kapillaaridest keha kudedesse. Paranemise algstaadiumis suurendab põletik kapillaaride läbilaskvust, mis viib üleliigsele vedeliku kogusele haavas. Paranemise kulgedes see protsess peaks vähenema ja aeglustuma, kuid mitte paranevates haavades, mis on „kinni jäänud“ põletiku staadiumi, võib eksudaati esineda suuremates kogustes.

Paranemine võib olla mõjutatud, kui haavas on liiga palju või liiga vähe eksudaati.

Haavaravi niiskes keskkonnas

Epiteelirakud vajavad niiskust, et liikuda haava servadelt, et haava re-epiteliseerida ja haava sulgeda.

Kuiva haava korral need rakud liiguvad haava pinna all, et leia niisket ala.

Niiske haavakeskkonna korral rakud võivad liikuda otse haava pinnal ja see soodustab kiiremat parenemist.

Eksudaadiga toimetulek1

Väga oluline on valida haavaside, mis tuleks toime eksudaadiga.

Haavasideme valimisel tuleb arvestada mitmeid omadusi, näiteks soovitud niiskuse tasakaalu säilitamine ja haavasideme võime abistada paranemist või vältida haava seisundi halvenemist.

Kuigi paljud haavasidemed imavad eksudaati või tulevad eksudaadiga toime läbi aurustumisprotsessi on mitmed haavasideme omadused, mida tuleks arvestada järgmised:

  • Kinnihoidmisvõime: Geeli moodustavad haavasidemed säilitavad oma struktuuri kasutamise ajal ja võivad vähendada haava ümbretseva piirkonna matseratsiooni riski, sest nad ei lase vedelikul haavasidemes liikuda.
  • Lukustusvõime: Mõnede haavasidemete omadus, mida on demonstreeritud katseklaasis, imada eksudaati ja lukustada seda koos kinni püütud bakteritega haavasideme sees.

Vastavalt Ülemaailmse Haavaravi Ühenduse Konsensusdokumendile, haava eksudaadi ja haavasideme rolli kohta, on vajalik kasutada terviklikku ja läbimõeldud lähenemist.

Kirjandus:

  1.  World Union of Wound Healing Societies (WUWHS). Principles of best practice: Wound exudate and the role of dressings. A consensus document. London: MEP Ltd, 2007.